ביטוח נסיעות – תכולת כיסוי הפוליסה

כאמור בפרק המבוא, ביטוח נסיעות לחו"ל משקלל פרמטרים ושונים וכולל כיסויים שונים נרחיב מעט על העיקריים שבהם ונצרף המלצות וטיפים על מנת להתאים את הביטוח המתאים לסוג הנסיעה.
יעד החופשה\נסיעה: ביטוח הנסיעות לחו"ל איננו מוגבל ליעדים מסוימים , אך יש לשים לב לאן אתם מתכננים להגיע, כך לדוגמא לטסים לצפון אמריקה- ארה"ב\קנדה כדאי לרכוש הרחבות ותוספות כיסוי מכיוון שעלויות האשפוז והטיפול הרפואי יקרות שם להפליא, לטסים למדינות נידחות מומלץ לרכוש תוספת לכיסוי ביטוחי למקרה שיזקקו לחילוץ או לאמבולנס אווירי שיטיסם לארץ לשם קבלת טיפול.

החמרת מצב: חולים כרוניים נדרשים לרוב להצהיר שמצבם יציב ולא חל שינוי במצבם הבריאותי בשנה שקדמה לטיסה, לאנשים אלה מומלץ לרכוש תוספת כיסוי ביטוחי למקרה של החמרה במצבם, לכל חברה יש רשימה שונה של מחלות כרוניות שבגינן פרמיית הביטוח תתייקר ואצל רוב החברות ניתן למנות:סרטן,סוכרת,איידס,הריון ,וכל מחלה שבגינה יזדקק המבוטח להתערבות רפואית כירורגית בסמוך למועד הטיסה.

לפיכך , חובה לקרוא בעיון את פוליסת הביטוח וכן לדווח לחברת הביטוח על כל שינוי במצבכם על מנת למנוע מצב שבו תישארו ללא כיסוי של פוליסת ביטוח הנסיעה לחו"ל.

גיל המבוטח- פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל סטנדרטית אינה בנויה על מנת לענות על צרכיהם של בני גיל הזהב או לחילופין בני נוער ולכן יש לבדוק לאיזה גיל הפוליסה מיועדת ובמקרה הצורך ניתן לשנות את פוליסת הביטוח כך שתתאים לגילכם ולצרכיכם.

מטרת\אופי הנסיעה: קיים הבדל מהותי בסיכון בין חופשת בטן\גב ביוון לבין חופשת סקי באלפים, הסיכוי לפציעה באלפים גבוה יותר מה גם שמקרה פציעה ופינוי באלפים יותר מסובך מבחינה לוגיסטית לעומת פציעה בחוף ביוון , ולכן במידע והינכם מתכננים חופשה עם "פעילות אתגרית" (זהו המינוח שכולל בתוכו: סקי,גלישה,צלילה,טיפוס הרים) הקפידו לציין זאת בפני הסוכן שעורך לכם את הפוליסה ,לרוב תידרשו להוסיף כ1-3 דולר ליום . כאן חשוב לציין שאם אתם מתכננים רק בחלק מהחופשה בחו"ל פעילות אתגרית ובחלק השני אתם מתכננים חופשה סטנדרטית ניתן וכדאי לפצל את פוליסת הביטוח לשתי תקופות הראשונה מכסה פעילות אתגרית ויקרה יותר ואילו השנייה ללא כיסוי לפעילות אתגרית וזולה יותר.

ביטוח כלפי צד ג': בהמשך לביטוח פעילות אתגרית כדאי להוסיף מרכיב של כיסוי ביטוחי בגין פגיעה בצד ג' שכן במקרים רבים אתם עלולים לפגוע באחר (כמובן שלא מתוך כוונה תחילה) ולפצוע אותו, על מנת להימנע ממצב שבו תתבעו לשלם סכומי עתק מומלץ להרחיב את ביטוח הנסיעות לחו"ל כך שיכסה גם אחריות חוקית כלפי צד ג'.

ביטוח מטען: פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל כוללת בתוכה גם מרכיב של כיסוי למקרה של אובדן מטען מכל סיבה שהיא:גניבה,אובדן על ידי חברת התעופה,אובדן במלון וכיו"ב.ניתן לומר,על סמך סטטיסטיקה של חברות הביטוח שרוב מקרי האובדן נובעים משתי סיבות:

1. אובדן על ידי חברות התעופה-כמעט לכולם יש סיפור על איך הם \ חברים \ שכנים חיכו ליד המסוע המטען לאחר הטיסה אך למרבה האכזבה המטען שלהם טס למקום אחר,לא ידוע, מסיבה זו הימנעו מאריזת חפצים יקרי ערך במטען שנמסר לחברת התעופה, ובמידה שאתם מתכננים להשתמש בשירות של מסירת מטען לפני הטיסה (חברות התעופה מציעות שירות של מסירת מטען טרום טיסה כמספר ימים לפני הטיסה) הפעילו את הביטוח ממועד מסירת המטען על מנת שתהיו מכוסים.

2. אובדן כתוצאה מגניבה\שכיחת תיק במקום ציבורי.

בעת עריכת פוליסת הביטוח יש לשים לב מהי תקרת הפיצוי ואילו פריטים מבוטחים, לדוגמא מצלמה מבוטחת עד שווי של $500 אך אם המצלמה שברשותכם יקרה יותר (ותוכלו להוכיח זאת באמצעות חשבונית רכישה) מומלץ להוסיף תשלום עבור כיסוי גבוה יותר , חשוב לדעת כי התקרה משתנה בהתאם לגיל, אם המבוטח הינו קטין בן פחות מ18 סכומי התקרות בפוליסת הביטוח שלו יהיו נמוכים משמעותית לעומת סכומי התקרות בפוליסת הביטוח של הבגירים שאיתו, ולכן הקפידו שהקטין לא יישא עימו חפצים יקרי ערך, ובמידת הצורך כדאי להוסיף תוספת פרמיה על מנת להגדיל את תקרת הכיסוי בפוליסת הביטוח.כמו כן ראוי לציין שברוב מקרי האובדן חברת הביטוח לא תמהר לפצות אתכם בסכום המקסימאלי שקבוע בפוליסת הביטוח , אלא סכום נמוך ממנו לאחר מכן תצטרכו לתבוע פיצוי גבוה יותר תוך כדי הוכחת נזק, לרוב מדובר בהליך פשוט שמתנהל מול חברת הביטוח וכולל שיחת טלפון והצגת חשבוניות רכישה שמעידות על שווי הרכוש שנאבד.כדאי לדעת שמצלמות ,נגנים וגאדג'טים למיניהם הם הדברים שהכי נגנבים מתוך תיקי המטען שנמסרים לחברת התעופה על ידי העובדים עצמם! לכן הקפידו לשאת ציוד זה עימכם בתיק העלייה למטוס, כמו כן ראוי לציין כי כסף מזומן איננו מכוסה בפוליסת ביטוח הנסיעות לחו"ל ! הקפידו לשאת את הכסף המזומן עימכם, ולמי שחושש לשאת סכומי כסף גדולים במזומן ניתן לרכוש המחאות נוסעים מבוטחות שניתנות לפדיון ומכובדות כמעט בכל חנות בעולם , פתרון נוסף הוא כרטיס אשראי בינלאומי , היום שלא כמו בעבר עמלות השימוש בכרטיס אשראי בחו"ל נמוכות יחסית , לדוגמא עמלת משיכה מכספומט הינה כ4$, סכום נמוך אם מתחשבים ב"כאב הראש" והדאגות שהוא חוסך.