ביטוח עסקים – מבוא ורקע כללי

ביטוח עסקים מטרתו בדרך כלל להוריד את הסיכונים העלולים לפגוע בתפקודו ו/או בתוצאותיו של העסק שלך. עסקך הינו מקור פרנסתך, השקעת הרבה עבודה קשה,מחשבה, זמן וכמובן גם הרבה כסף כדי לבנות לך עסק משגשג.

כל זה עלול חלילה, לרדת לטמיון ברגע אחד: די בקצר חשמלי אחד למשל,שיגרום לשריפה ,או בפריצה לעסק ,שזו תרוקן אותו מתכולתו. בשביל מקרים אלה,ישנו ביטוח עסק,ביטוח שמכסה אותך על נזקים,שעלולים להיגרם לעסקך,הן למבנה והן לתכולה. פוליסת ביטוח עסק מורכבת ממספר רב של כיסויים על פי בחירת המבוטח ( בעל עסק ) בכל עסק ישנם סיכונים אחרים אותם יש לכסות. לכן פוליסת עסק מובנת מהכיסויים הנבחרים לכל עסק בפני עצמו. בעת עריכת פוליסה לביטוח עסק דן בעל העסק עם סוכן הביטוח או יועץ סיכונים לגבי הנזקים מהם הוא חושש וצריך לבטח.במסגרת פוליסת ביטוח זו נכללים כיסויים רבים כגון : ביטוח אחריות לצד ג',חבות מעבידים,אבדן רווחים,אחריות מקצועית,ביטוח תכולת העסק {מלאי,ציוד,קבועות),אחריות המוצר,ביטוחי כספים{בכספת ובהעברה},ציוד אלקטרוני,קלקול סחורה,תאונות אישיות,קבלנים,ואף שחזור מסמכים.

חשוב להתאים את פוליסת ביטוח העסק ,לצרכים של העסק ואף חשוב לבטח את העסק, בהתאם לערכו. ביטוח הנמוך מערכו של העסק, הינו ביטוח לוקה בחסר. כמובן ,שניתן לחסוך בעלויות הביטוח באמצעות הגדלת ההשתתפות העצמית." ביטוח עסקים",בניגוד לביטוחים אחרים, אינו ביטוח תקני,וזה בגלל שכל עסק כולל סיכונים שונים,ולכן יש להתאים את פוליסת הביטוח בהתאם לסוג העסק.

כדי להבין טוב יותר,מהו ביטוח עסקים,ומה פוליסת הביטוח כוללת בחובה ומה לא נכלל בפוליסת הביטוח, תחילה נכיר את סוגי ביטוח העסקים הקיימים.

ביטוח עסק מורכב משני חלקים:

א. חלק אחד כולל את מבנה העסק ותכולתו.הגנה על מבנה העסק,זו כוללת את המחסנים,משרדים,ובעצם כל שטח אחר אשר שייך לעסק,ומשרת אותו.חלק זה בפוליסת הביטוח היא לשם הגנה מפני שריפה,אסון טביעה,פגיעות במערכות השונות,הרס במזיד או לא במזיד וכדומה. מאידך,הגנה על תכולת העסק כוללת בתוכה את כל ציוד העסק,רכוש העובדים,המסמכים,וכל המלאי אשר נמצא בעיבוד במחסנים.

ב. החלק השני בביטוח עסק, עוסק באירועים ספציפיים יותר ,במקרה זה מדובר בביטוח למקרים מסוימים,כגון,ביטוח צד ג',שמגן מפני תביעות של גורמים אחרים כנגד העסק. ביטוח כספים,אשר מבטח כל סכום כסף ,וכל נייר בעל ערך כספי ,שנמצא בעסק.ביטוח כנגד אובדן רווחים כתוצאה מביטולי הזמנות,ועוד..

כאמור לעיל אלו הם החלקים העיקריים אשר מרכיבים את ביטוח העסק,אך כיום קיימים גם סוגי ביטוחים נוספים,שאותם ניתן להוסיף לפוליסת הביטוח כדי להעניק לעסקך כיסוי כולל ,והולם,כיסויים כגון :

אחריות מקצועית – פוליסת ביטוח אשר אמורה לתת מענה במקרה של תביעה בגין מעשה רשלנות , טעות או השמטה .

פוליסה לביטוח חבות מעבידים-. פוליסה זו מבטחת את הפיצוי שיצטרך לתת העסק לעובד שנפגע במהלך עבודתו או כתוצאה מכך. הכיסוי הביטוחי במוצר ביטוחי זה אינו כולל כל סכום שהמוסד לביטוח לאומי נתן לעובד או שהיה צריך לתת לעובד .

ביטוח מערכות ממוחשבות -שמבטח את כל מחשבי העסק,מגבה ומעניק להם תמיכה ושירות טכני,ונותן מענה לכל הבעיות ,שעלולות לצוץ במערכות אלה.

ביטוח מכונות- אשר מבטח את מכונות העסק מפני נזקים ,פגמים או בעיות שצצות בהן.
בנוסף ניתן לבטח העברת סחורות,ציוד אלקטרוני(כולל שחזור מידע),ביטוח נזקי פעולות טרור,ביטוח נזקי מהומות ועוד.

ביטוחים אלו,ואחרים מאפשרים לעסק להתקיים באופן סדיר,בתקופה בה העסק,נפגע מסיבות כאלה ,ואחרות,או שאחד מפרטי העסק נפגעו,ויש להסדירו,ביטוח עסק הא הדרך האולטימטיבית ביותר עבור בעל עסק,חדש או ותיק,לישון טוב בלילה ,בידיעה שלא משנה מה יקרה,העסק שלו לא ייפגע ,ועסקיו יוכלו להתנהל כרגיל.